Test fotoobrazu Saal Digital

Całkiem niedawno miałem przyjemność przetestować fotoksiążkę, którą oferuje firma Saal Digital. Często jednak nie chcemy mieć naszych zdjęć gdzieś na półce, ale na ścianie. Zatem tym razem – dzięki uprzejmości firmy Saal Digital – dostałem szansę na przetestowanie fotoobrazu. Wybrałem fotoobraz o wymiarach 30×45 cm, błyszczący. Zachęcam do przeczytania testu.

Oprogramowanie

Ten rozdział w zasadzie mógłbym pominąć, gdyż oprogramowanie firmy Saal Digital opisałem w poprzednim teście, do przeczytania którego serdecznie zachęcam.

Chciałbym odnieść się do pewnej przypadłości programu, którą zauważyłem. Otóż po umieszczeniu zdjęcia w wybranej formatce, zostało ono nieco ściemnione. Parokrotnie próbowałem wrzucać je ponownie – także w innych formatach – i zawsze efekt był ten sam. Stwierdziłem, że nie będę więcej walczył z oprogramowaniem i spróbuję wydrukować je tak, jak zostało ono zmodyfikowane przez program. Zobaczymy co będzie! Niemniej jednak miałem pewną obawę, czy aby finalny efekt nie będzie daleki od oryginalnego zdjęcia…

Fotoobraz

Jak napisałem we wstępie, wybrałem fotoobraz o wymiarach 30×45 cm. Spośród dostępnych obrazów wybrałem GalleryPrint w jakości High-End. Producent przedstawia następującą specyfikację tego produktu:

 • Bezpośredni druk na pleksi (szkle akrylowym) o grubości 2 mm z wzmacniającą płytą z aluminiowego Dibond (3 mm)
 • Dostępne na powierzchni matowej lub błyszczącej
 • Najwyższa rozdzielczość i maksymalna ostrość dzięki bezpośredniemu, 6-kolorowemu drukowi UV (CMYK uzupełnione o light magenta i light cyan)
 • Możliwość indywidualnego dopasowania rozmiaru co do centymetra
 • Na życzenie dostępne z mocowaniem

Chciałem uzyskać piękne kolory oraz świetną jakość druku. Po fotoksiążce Saal Digital miałem bardzo duże oczekiwania.

Kiedy przesyłka przyszła (plus za bardzo szybką realizację zamówienia) dotknęły mnie dwie rzeczy:

 • ciemne zdjęcie !
 • niesamowita jakość materiału i druku

No cóż… moje obawy co do ciemnego obrazu (wspomniałem o tym w rozdziale dotyczącym oprogramowania) się potwierdziły. Niestety zdjęcie na wydruku jest znacznie ciemniejsze niż w oryginale. Zamieszczam poniżej dwa zdjęcia – fotoobrazu oraz oryginalnego zdjęcia (janość zdjęcia została tak dobrana, aby jak najlepiej oddać rzeczywistość)

Fotoobraz - ciemne zdjęcie

Fotoobraz – ciemne zdjęcie

Oryginalne zdjęcie

Oryginalne zdjęcie

.

 

 

 

 

 

 

Niestety różnica w jasności jest nie do przeoczenia. Jako ciekawostka powiem, że widziałem fotoobraz z Saal Digital wydrukowany na Alu-Dibond i nie widać zmiany jasności (jedynie kolory są lekko mniej nasycone, ale ogólne wrażenie jest bardzo dobre).

Gdyby nie ten “zgrzyt”, mógłbym mówić w samych superlatywach o tym – bądź co bądź – bardzo ładnym wydruku i materiale. Ponadto w zestawie otrzymujemy dodatkowe wyposażenie w postaci systemu do mocowania do ściany.

Dodatkowe wyposażenie

Dodatkowe wyposażenie

Fotoobraz firmy Saal Digital nie należy do najtańszych. Mój kosztował 278 zł brutto (+ 30 zł brutto za przesyłkę). Obcowanie z fotoobrazem Saal Digital jest względnie przyjemnym doznaniem, względnie, bo obraz jest po prostu za ciemny.

Czy wydrukowałbym jeszcze raz ten sam fotoobraz? Nie wiem. Chętnie skontaktowałbym się z producentem, aby wyjaśnić, w czym tkwi problem automatycznego zmniejszenia jasności obrazu. Dodam, że nic nie “grzebałem” w ustawieniach aplikacji Saal Digital.

Zalety:

 • ogólna jakość
 • materiał
 • dodatkowe wyposażenie (mocowania do ściany)
 • świetna jakość produkcji
 • intuicyjne oprogramowanie

Wady:

 • cena?
 • za ciemny wydruk
Bookmark the permalink.

Comments are closed.